Otomatik kapı her ne kadar gerçek olmasa da pek çok kişi tarafından sanayi devriminin neticesi olarak görülmektedir.

Sanayi devriminin ardından elektrikle ilgili hamleler otomatik kapıyla ilgili önemli ilerlemeleri sağlamıştır. Lakin öncellikle ilk kullanımı tarihi olarak çok daha geçmişte görülmüştür.

Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemleri, farklı modelleri vardır. Bu modeller, olduğu yerden yukarıdan aşağıya, içeriden dışarıya ve sağa sola giderek duvarın içine giriyor gibi açılabilenlerdir.

Otomatik kapı sistemleri kapıya yaklaştığınız zaman sizleri algılayan sensörlerle çevrilmiştir ve kullanılan sensörlerin duyarlılık düzeyi düzenlenebilmektedir.

Otomatik kapıların hareketinde elektrik enerjisi kullanılmaktadır ve bu enerji ile çalışırlar. Aynı zamanda herhangi bir arıza ve bozulma durumunda manuel çalışabilmektedirler.

Otomatik kapıların bir diğer güzel özelliği ise kapı arasında bir şey olduğunu algıladığı zaman bulundurduğu sensörlerle güvenlik önlemini almaktadır.

Buradaki güvenlikten bahsettiğimiz amaç kapanma esnasında hızını ayarlayabilmesi ve çarpışma şiddetine engel olmasıdır. Otomatik kapının farklı durumlar için de güvenlik sensörleri işe yaramaktadır.

HEMEN ARA
×